Půjčky od soukromých osob Homepage | Kontakt
• Informace o půjčkách a úvěrech
• Na co si dávat pozor
• Jak na zodpovědné půjčováníUpozornění: Tato stránka může obsahovat neaktuální informace a nemusí tak odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů

K čemu slouží rozhodčí doložka


Půjčky bez registru - nebankovní půjčky bez nahlížení do registru.

5. 6. 2014

S rozhodčí doložkou se nejčastěji setkáte ve smlouvě o úvěru, kde představuje jednu z jejích částí. Pokud smluvní strany smlouvu podepíší, dávají tak souhlas s tím, že v případě vzniklých sporů nebudou problémy řešeny soudem, nýbrž rozhodcem.

Rozhodce je osoba, kterou vybírá věřitel, z čehož plyne, že v žádném případě nebude rozhodnuto ve prospěch dlužníka. Rozhodce se nedá označit za nezávislého, neboť je zřejmé, že je právně spjat s věřitelem.

Můžete se s rozhodčí doložkou setkat i jinde?

Nenechte se zmást – rozhodčí doložka není jen součástí smluv o úvěru, setkat se s ní můžete i v celé řadě jiných případů – v kupní smlouvě, v uznání dluhu, v objednávce a jiných smlouvách a dohodách. Nalézt jí můžete buďto ve smlouvě nebo ve smluvních podmínkách – důležité je však hledat.

Kdy je rozumné rozhodčí doložku podepsat?

Pohráváte si s otázkou, kdy a za jakých podmínek je rozumné rozhodčí doložku podepsat? Poradíme vám: rozhodčí doložku podepište tehdy, pokud si budou obě strany jisté nestranností rozhodování a zároveň i právní odborností rozhodce. Rozhodčí doložka se vyplatí spíše právnickým osobám.

Jaká jsou rizika a výhody rozhodčí doložky?

I rozhodčí doložka je spjata jak s riziky, tak i s výhodami. Je nutné počítat s tím, že rozhodce má nebývalé pravomoci, díky čemuž může rozhodovat nezávisle na právních předpisech. Co z toho plyne? Jediné – rozhodčí doložky jsou nepředvídatelné a velice ošidné. Navzdory tomu k jejich podepisování dochází a to především kvůli zdlouhavým a drahým procesům v případě, kdy by se o spory začaly starat soudní orgány.


Doporučujeme

Nevíte co koupit svým blízkým letos k Vánocům? Navštivte www.vánoční-dárky-online.cz – průvodce nakupováním Vánočních dárků.

Vybíráte pro své dítě kolo? Nechte si poradit na www.dětská-kola-online.cz Informace jak vybrat správne krmivo pro psy najdete na adrese www.granule-krmiva.eu. V nabídce online obchodů můžete majít jak dřevěné zahradní domky tak i plechové zahradní domky.

© 2013 Půjčka-od-soukromých-osob.cz, všechna práva vyhrazena. Upozorňujeme, že stránky jsou pouze informačního rázu a jejich prozovovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu § 3 zák. č. 257/2016 Sb.