Půjčky od soukromých osob Homepage | Kontakt
• Informace o půjčkách a úvěrech
• Na co si dávat pozor
• Jak na zodpovědné půjčováníUpozornění: Tato stránka může obsahovat neaktuální informace a nemusí tak odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů

Jak funguje leasing?


Půjčky bez registru - nebankovní půjčky bez nahlížení do registru.

26.2.2019

Potřebujete koupit nové auto nebo jinou potřebnou věc? Možností, jak tuto koupi financovat, je hned několik. Vedle zřejmě nejběžnějšího úvěru můžete zvolit také leasing. Už jste slyšeli tento pojem, ale nevíte, co si pod ním představit? Čtěte dále.

Co je leasing a jak funguje?

Leasingem rozumíme jeden ze způsobů financování, které můžeme využít v případě, že nemáme dostatek vlastních finančních prostředků pro koupi.

A jak funguje? Klient si u leasingové společnosti vypůjčí peníze, které použije k nákupu té či oné položky. Dále splácí společnosti dluh i s úroky podle splátkového kalendáře ustanoveného ve smlouvě. Zdá se, jako bychom mluvili o klasické bankovní půjčce; mezi oběma koncepty ale existuje rozdíl...

Jaký je tedy rozdíl mezi leasingem a úvěrem?

Rozdíl mezi koupí na úvěr a na leasing tkví ve faktu, že v případě leasingu se dlužník stává majitelem kupované věci až v ten moment, kdy je dluh kompletně splacen. Do té doby je majitelem artiklu (auto, počítač, technika apod.) leasingová společnost, která také zboží zakoupila.

Jinými slovy, zboží je zakoupeno leasingovou společností, dále je předáno na dohodnutou dobu dlužníkovi, který se ale stává jeho právoplatným majitelem až v momentě, kdy splatí celý dluh.

Druhy leasingu?

Rozlišujeme dva druhy leasingu:

  • Finanční. Účelem tohoto leasingu je poskytnutí financí pro nákup věci, kdy, jak už víme, je po dobu splácení majitelem věci leasingová společnost. Po splacení dluhu má (bývalý) dlužník právo věc odkoupit (za cenu spíše formální a předem dohodnutou). Je to právě dlužník, kdo musí v průběhu splácení zajistit potřebnou péči/údržbu věci či další záležitosti s ní spojené (např. pojištění atp.).
  • Operativní. Tento typ leasingu již neslouží k financování koupě, nýbrž k pronájmu požadované věci, kdy starost spojená s fungováním věci padá na bedra toho, kdo pronajímá, v tomto případě finanční společnosti.

Jaké (ne)výhody má nákup na leasing?

Tak jako vše, i leasing má své klady a zápory.

  • Mezi výhody můžeme zařadit fakt, že je vyřízení nebývá tak administrativně a časově zatěžující, jak je tomu u bankovních půjček: není nutné mít ručitele ani dokládat příjmy.
  • Z výše zmíněných charakteristik také vyplývá, že leasing je výhodnější variantou než úvěr i pro samotnou finanční společnost; fakt, že je v době splácení vlastníkem artiklu jí zajišťuje nižší riziko ztráty v případě neschopnosti dlužníka dále splácet.
  • Další výhodou pak také je, že společnosti často nabízejí zájemci pomoc např. s dopravou a provozem zboží, s pojištěním apod.
  • V rámci operativního leasingu, např. na auto, si jako klienti nemusíte dělat starosti s jeho údržbou, servisem, provozem.
  • Naopak nevýhodou bývá akontace v případě finančního leasingu, pohybující se většinou okolo 30% ceny zboží. V rámci operativního leasingu bývá běžné složení vratné kauce.
  • Počítejte také s tím, že jestliže budete splácet předčasně, leasingová společnost Vám za to naúčtuje nemalé poplatky.

Které leasingové společnosti existují?

Pod následujícím odkazem naleznete seznam všech leasingových společností působících v Česku: www.penize.cz/leasingove-spolecnosti.


Doporučujeme

Nevíte co koupit svým blízkým letos k Vánocům? Navštivte www.vánoční-dárky-online.cz – průvodce nakupováním Vánočních dárků.

Vybíráte pro své dítě kolo? Nechte si poradit na www.dětská-kola-online.cz Informace jak vybrat správne krmivo pro psy najdete na adrese www.granule-krmiva.eu. V nabídce online obchodů můžete majít jak dřevěné zahradní domky tak i plechové zahradní domky.

© 2013 Půjčka-od-soukromých-osob.cz, všechna práva vyhrazena. Upozorňujeme, že stránky jsou pouze informačního rázu a jejich prozovovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů ve smyslu § 3 zák. č. 257/2016 Sb.